Ako naložiť s neprededenými nehnuteľnosťami?

15.07.2023

Objavili ste v katastri nehnuteľností dom, byt, inú stavbu alebo pozemok, ktoré sú evidované na príslušných listoch vlastníctva ako majetok Vašich predkov, teda ako majetok nezistených vlastníkov? Alebo by ste potrebovali zistiť, či po Vašich predkoch existujú neprededené pozemky? Neviete ako previesť vlastníctvo k takto objavenému nehnuteľnému majetku vo Váš prospech, resp. v prospech ďalších žijúcich dedičov? Poradíme Vám, ako na to.

Aktuálne je potreba riešenia nehnuteľností nezistených vlastníkov veľmi vysoká. Štát totiž koncom mája roku 2022 zverejnil predbežnú informáciu o pripravovanom právnom predpise - návrhu  zákona o pozemkoch nezistených vlastníkov, cieľom ktorého by malo byť  v zmysle vyjadrenia Ministerstva pôdohospodárstva vyriešenie dlhodobého problému v evidencii vlastníctva pozemkov, ktorý spôsobujú pozemky nezistených vlastníkov. Jeho podstatou by malo byť  tzv. "zoštátnenie" pozemkov nezistených vlastníkov, ku ktorým nebol uplatnený nárok právneho nástupcu nezisteného vlastníka na vlastnícke právo k predmetnému pozemku alebo spoluvlastníckemu podielu. Stav pripravovaného právneho predpisu a bližšie informácie si môžete pozrieť na tomto odkaze https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/PI/2022/109.

Je preto dôležité skontrolovať, či sa v katastri nehnuteľností nenachádzajú také pozemky, ktoré neboli v minulosti zaradené do dedičských konaní po Vašich predkoch a ak áno, následne si k nim bezodkladne uplatniť svoje nároky. Od 1.1.2023 zverejňuje Slovenský pozemkový fond zoznam nezistených vlastníkov, v ktorom je možné si takéto pozemky po predkoch vyhľadať. Tento zoznam je podľa údajov Slovenského pozemkového fondu zverejňovaný dva krát ročne. Nájdete ho na tomto odkaze https://pozfond.sk/verejny-pristup-k-informaciam/zoznam-nezistenych-vlastnikov/.

V praxi sa často stáva, že na liste vlastníctva figuruje iba meno a priezvisko predka. V takom prípade sa musia identifikačné údaje predka dohľadať a preštudovať listiny viažuce sa k objavenému majetku uložené na príslušnom okresnom úrade, katastrálnom odbore, na obci, prebádať archívy, atď. Pokiaľ  sa identifikačné údaje podarí dohľadať, budú na žiadosť zapísané na príslušný list vlastníctva.

Následne je potrebné zistiť, či prebehlo po Vašom predkovi dedičské konanie. Ak nie, je nutné iniciovať dodatočné konanie. Pokiaľ dedičské konanie prebehlo, je nutné iniciovať konanie o novoobjavenom majetku. V rámci oboch týchto konaní súdom poverený notár zisťuje okruh dedičov, rozsah majetku po Vašom predkovi a tiež hodnotu jeho majetku. Pokiaľ notár šetrením potvrdí, že ste dedičom po zomrelom, budete namiesto neho zapísaný na príslušnom liste vlastníctva ako vlastník, resp. ako spoluvlastník objaveného majetku. Pokiaľ bol objavený pozemok v správe Slovenského pozemkového fondu, po vydaní nového listu vlastníctva je potrebné jeho zaslanie priamo Slovenskému pozemkovému fondu. Na základe tohto úkonu Slovenskému pozemkovému fondu zaniká oprávnenie pozemok ďalej spravovať .

Naša advokátska kancelária Vám rada pomôže prejsť celým procesom. Neváhajte sa na nás kedykoľvek obrátiť .